Wina w Polsce

Wino i ser - duet idealny

W tradycji krajów o bogatej historii winiarskiej siadanie do stołu przy winie i serze jest powszechnym zwyczajem, np. we Francji kiedy zaraz po obiedzie domownicy raczą się takim połączeniem. Wynika to częściowo z kultury, ale także z faktu, że taka kompozycja smaków potrafi zachwycić, zniewolić i uzależnić, szczególnie jeśli ser i wino pasują do siebie idealnie.
Historia takiej formy przekąski sięga wieki wstecz, ser zajadali popijając winem zarówno mieszczanie i ludzie zamożni jak i plebs. Obydwa produkty wymagają dla uzyskania smaku przede wszystkim czasu, ponieważ dojrzewając nabierają coraz to lepszych walorów smakowych. I chociaż wybór najbardziej odpowiednich gatunków zależy przede wszystkim od preferencji smakoszy, to istnieją pewne ogólne zasady, które pomogą sprawniej poruszać się w gąszczu zarówno serów jak i winnych trunków.

wina

I są to zasady analogiczne jak w przypadku doboru win do potraw – im cięższy i bardziej wyrazisty smak sera, tym cięższe i bardziej wytrawne wino należy do niego podać. Do serów miękkich,  lżejszych, delikatniejszych, łagodnych podaje się wina białe lub różowe, lekkie, owocowe. Są jednak i tacy, którzy sprzeciwiają się tym regułom, a łączenia dokonują na zasadzie kontrastu, zestawiając długodojrzewający, ostry w smaku ser z winem słodkim.

Komponując deskę serów, co stanowi wyłącznie nazwę, bo podać je można również na talerzu czy półmisku, warto zadbać o różnorodność i obok twardego, długojrzewającego, położyć ser miękki, pleśniowy. Dostępność tego produktu jest ogromna, w związku z czym nie jest problemem przygotowanie atrakcyjnej dla oczu kompozycji, mieniącej się kolorami czy fakturami. Nie ma przy tym sensu przesadzać, 3-5 gatunków wystarczy w zupełności. Mimo, że najpopularniejsze w Polsce są sery z mleka krowiego, to warto sięgnąć również po sery kozie i owcze, które przeniosą nas na zupełnie inny poziom smakowo – serowych doznań. Do tego oczywiście obowiązkowo bagietka lub dobry chleb, jednak nie na tyle wyrazisty w smaku żeby zdominował ser.

Sery należy serwować w temperaturze pokojowej, gdyż wtedy ich smak i konsystencja jest najlepiej odczuwalna. Całość może oczywiście stać na stole przez cały czas, ale można je również podawać po kolei, a przy okazji o każdym opowiedzieć jego serową historię. Sery powinno się jeść rozpoczynając od tych najłagodniejszych, na bardziej intensywnych, ostrych i wyrazistych kończąc.
Ciekawym pomysłem na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi jest wybór serów z określonego regionu, co pozwoli lepiej poznać historię i tradycje serowarskie. Ale uwaga! Jest duża szansa, że przerodzi się to w imprezę cykliczną!