Wina w Polsce

Białe czy czerwone - jakie wino wybrać do posiłków

O tym, że dobór wina do posiłku jest czynnością, na która smakosze zwracają uwagę powszechnie wiadomo, jednak nie bardzo są znane zasady takiego postępowania i ogólnie jego sens. Otóż sens taki uświadomi sobie od razu ten, kto dobrał choć raz nieodpowiedni trunek do dania, co objawiło się niesmakiem, doświadczeniem złego połączenia aromatów oraz wrażeniem, że coś tu jest nie tak. Jest to bowiem połączenie takie samo jak w kuchni – nie wszystkie smaki do siebie pasują, a podając odpowiednie wino można wydobyć z dania jeszcze więcej przyjemności i odwrotnie – niektóre posiłki spowodują, że smak napoju będzie podkreślony, głęboki i pozostanie w pamięci na długo. I wbrew pozorom nie jest to sztuka wyłącznie dla wybranych, a odpowiedniego łączenia win z jedzeniem można się nauczyć stosując kilka podstawowych reguł.

wina

Główną z nich jest zasada równowagi, danie i wino nie mogą się wzajemnie przyćmiewać a ich smaki powinny harmonijnie współgrać. I tak przechodzimy do kolejnej fundamentalnej normy – białe wino pijemy do ryb i drobiu, czerwone do czerwonego mięsa, a słodkie do deserów. Jednakże jak to bywa z regułami także i od tej istnieją wyjątki, ale stosując zasadę białe do białego, czerwone do czerwonego, słodkie do słodkiego, możemy znacznie uprzyjemnić swój posiłek.

Zagłębiając się jednak w tajniki profesjonalnych degustatorów i smakoszy wina, warto przyswoić sobie wiedzę bardziej rozbudowaną. Mianowicie serwując dania lekkie takie jak sałatki, czy delikatne przystawki, do picia podajemy wino równie delikatne, może być białe lub różowe. Jednak im danie cięższe i bardziej doprawione tym ciemniejsze i cięższe powinno być wino. Idealną kompozycją jest podawanie dań z winami pochodzącymi z jednego regionu, gdyż ich smaki i aromaty świetnie się ze sobą łączą. Nie zawsze jest to jednak możliwe, co nie znaczy, że dania nie można doskonale połączyć z trunkiem wyprodukowanym na drugim końcu świata. Co bardziej odważniejsi i doświadczeni degustatorzy proponują jednak odmienną szkołę łączenia smaków na zasadzie kontrastu, i np. podawania wina słodkiego do dań mocno doprawionych. Jest to pewna alternatywa, która jednak nie wszystkim przypadnie do gustu, a odpowiednie dobranie jednego i drugiego jest w tym przypadku sztuką o wiele trudniejszą.

Wracając jednak do podstaw, warto również wiedzieć jak poszczególne smaki na siebie oddziałują. I tak smak słony najbardziej pasuje do win wytrawnych, natomiast dania słodkie spowodują, że posmak wytrawności wina będzie jeszcze intensywniejszy. Podanie do deseru takiego trunku zniekształciło by więc jego smak, chociaż znajdą się osoby, którym zmniejszenie smaku słodkiego w deserze na poczet zwiększenia gorzkiego w winie absolutnie nie przeszkadza. Wina wytrawne poleca się także do potraw tłustych, ponieważ neutralizują ich ciężki smak.

Powyższe można podsumować w następujący sposób:

Wina białe, delikatne, o owocowych aromatach idealnie skomponują się z warzywami, delikatnie przyprawionym drobiem i rybami, owocami morza, lekkimi przystawkami, w tym również z owocami, serami kozimi, owczymi, mozarellą.

Wina białe cięższe podajemy do owoców morza, mocno przyprawionego drobiu i ryb, w tym również w sosach maślanych i śmietanowych, wędzonych ryb, dań pieczonych, dzikiego ptactwa.

Wina różowe nadają się do łączenia z przyprawionym drobiem, mięsem z dzikiego ptactwa, przystawek, wędlin, cielęciny, grzybów, ostrych i miękkich serów.

Wina czerwone łagodne to świetny dodatek do mięs wędzonych, zimnych przystawek, delikatnych czerwonych mięs i wyrazistych dań drobiowych, dojrzałych serów, kwaśnych owoców, grzybów, musztardy, niektórych ziół.

Wina czerwone ciężkie podajmy do ciemnego drobiu mocno przyprawionego, dań pieprznych, czerwonego mięsa, dziczyzny, mięsa grillowanego, twardych serów, czosnku, grzybów.